Connect with us

aktuality

Policie ve Valašském Meziříčí láme rekordy v objasněnosti

Publikováno

Další úspěšný rok mají za sebou policisté z Obvodního oddělení Policie České republiky ve Valašském Meziříčí (OO PČR VM). Už sedm let v řadě se jim daří zvyšovat objasněnost trestných činů, která aktuálně přesahuje hranici 72 %

Se zprávou o stavu veřejného pořádku na teritoriu města Valašské Meziříčí za rok 2019 seznámil zastupitele Pavel Šerý, zástupce vedoucího OO PČR VM. „V loňském roce nedošlo v našem obvodu ke spáchání závažné trestné činnosti, ani závažnému porušení veřejného pořádku. K prošetření jsme přijali 4 825 oznámení, což je o 412 méně než v roce 2018. Z toho v 554 případech se jednalo o trestné činy, 2 568 bylo přestupků a 1 703 oznámení jsme založili pod číslem jednacím,“ vypočítal Šerý.

I když má OO PČR VM tabulkově 37 policistů včetně vedení a Policejní stanice Kelč (5 policistů), skutečný stav loni činil 32 policistů. Ti už sedmým rokem v řadě dosahují skvělých výsledků v objasněnosti trestných činů. „Za rok 2019 jsme opět posunuli historickou hranici nejvyšší objasněnosti našeho obvodního oddělení a to na 72,38 %, což je o 2,18 % více než v roce 2018. Přitom nápad trestných činných byl o 17 skutků vyšší,“ neskrýval spokojenost zástupce vedoucího valašskomeziříčského obvodního oddělení, zároveň však pokračoval: „Nadále nás nejvíce trápí majetková trestná činnost, loni se jednalo o 77 případů vloupání. Dále pak krádeže věcí z vozidel, celkem 25 případů. I v těchto oblastech se nám ale postupně daří objasněnost zvyšovat a tuto trestnou činnost potlačovat. Nemalou měrou nám k tomu pomáhá kamerový systém Městské policie Valašské Meziříčí.

V případě přestupků, kterých bylo v roce 2019 celkem 2 568, jsou největším problémem ty na úseku dopravy. „Problémem se stává okruh řidičů, kteří řídí pod vlivem omamné nebo psychotropní látky, zejména pod vlivem pervitinu – 52 případů. Proto policisté využívají orientační testy DRUGWIPE, kterými lze poměrně jednoduše z potu, nebo slin zjistit, zda je řidič ovlivněn. Dalších 73 přestupků se pak dopustili řidiči pod vlivem alkoholu. Celkem jsme pak řešili 1 602 dopravních přestupků,“ řekl Pavel Šerý.

Obvodní oddělení Policie České republiky ve Valašském Meziříčí se letos zaměřilo na zvýšení objasněnosti majetkové trestné činnosti (vloupání do vozidel či sklepních prostor a odcizení jízdních kol). Další prioritou je kontrola jízdy pod vlivem alkoholu nebo jiných psychotropních látek, telefonování a jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů, rychlost jízdy a nedání přednosti. Chybět nebudou ani preventivní programy pro školy a seniory.

Jakub Mikuš

NEJČSTENĚJŠÍ