Connect with us

aktuality

Počet cestujících ve vlacích klesl na třetinu, dráhy omezují Valašské expresy

Publikováno

Aktuálně platná protiepidemická opatření vyhnala z veřejné hromadné dopravy velkou část cestujících. Dopravci proto v posledních dnech sahají k omezování spojů. Týká se to dálkové železniční dopravy i autobusů jezdících na regionálních linkách. 

České dráhy přišly v současné době o dvě třetiny zákazníků.

„Pokud jde o aktuální počty, tak v průměru v současné době jezdí našimi vlaky pětatřicet procent obvyklého počtu cestujících,“ potvrdila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Na regionální železniční dopravu ve Zlínském kraji to prozatím dopad nemá, dráhy ale vzhledem k nižší poptávce cestujících sáhly k redukci dálkových spojů vybraných linek, od čtvrtka 22. října, resp. pátku 23. října.

 

ZA JÍZDU BEZ ROUŠKY HROZÍ PŘIRÁŽKA

„Tyto případy se snažíme řešit domluvou, případně může náš zaměstnanec při neuposlechnutí výzvy cestujícímu vystavit přirážku,“ upozornila Vanda Rajnochová. Zaměstnanci drah jsou podle ní veškerými ochrannými prostředky (jednorázové i látkové roušky, rukavice, brýle nebo dezinfekční prostředky) vybavení.

VLAKY SE DEZINFIKUJÍ, LÍSTKY KUPTE ONLINE

Nejdůležitější je dezinfekce souprav. Zvlášť čištění vybavení a zařízení, s nímž přichází cestující do kontaktu, jako jsou kliky, madla, tlačítka a podobně.

„Odstavené soupravy dezinfikujeme ozónem, který likviduje viry a bakterie. V Moravskoslezském kraji jsme ve vybraných soupravách aplikovali speciální nanonástřik, který ochrání interiér vozů před šířením virů a bakterií až na několik let,“ řekla Rajnochová

Žádáme cestující, aby lístky kupovali přednostně na on-line prodejních kanálech: e-shop nebo mobilní aplikaci Můj vlak. V případě nákupu u pokladen ve stanicích, aby upřednostňovali bezhotovostní platby.

Současná situace se dotkla také části zaměstnanců zákaznické linky ČD. Ti po skupinách prošli tento týden online školením pro trasování. „Od čtvrtka se již aktivně zapojili do trasování kontaktů v rámci chytré karantény,“ prozradila Vanda Rajnochová.

VYPADLY ŠKOLNÍ AUTOBUSY I SPOJE „DO KOSTELA“

Změny mají platit nejméně do 1. listopadu. Konkrétní upravené jízdní řády jsou dostupné na webu Integrované dopravy Zlínského kraje na adrese www.id-zk.cz.

K omezení městské hromadné dopravy sáhla také města Vsetín a Valašské Meziříčí. Autobusy MHD jezdí v takzvaném prázdninovém režimu.

„Prozatím bude platit do neděle 1. listopadu. V případě prodloužení omezujících opatření pak do odvolání,“ upozornila Dagmar Hermannová z odboru komunálních služeb radnice ve Valašském Meziříčí. O stejném termínu i možnosti prodloužení opatření mluvil také starosta Vsetína Jiří Růžička.

NEJČSTENĚJŠÍ