Connect with us

aktuality

Osvětlená věž zámku připomene sametovou revoluci

Publikováno

Celá Česká republika si zítra připomene Den boje za svobodu a demokracii a 32. výročí „sametové revoluce“. Ve Vsetíně to bude nejen pietním aktem, ale i připojením se k iniciativě spolku Díky, že můžem nazvané Modlitba pro Martu & Rozsvěcení budov .Přesně v 17 hodin a 11 minut se tak rozzáří věž vsetínského zámku barvami červeno modro bílé trikolory.

Už na 10 hodin jsou 17. listopadu všichni zváni k Památníku obětí totality u vstupu do Panské zahrady, kde se uskuteční vzpomínkový akt k 32. výročí sametové revoluce a k připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii.
V podvečer, přesně v 17 hodin a 11 minut, zazáří zámecká věž barvami naší státní vlajky v rámci celostátní výzvy Modlitba pro Martu & Rozsvěcení budov. Vsetín se tak připojí k více než 70 městům po celé České republice. „Na tuto iniciativu nás upozornil Marek Chytka, jenž je jedním z mála žijících aktivistů, kteří byli v listopadu 1989 organizátory protestních akcí proti tehdejšímu režimu a byli u založení Občanského fóra na Vsetíně,“ uvedl místostarosta Pavel Bartoň s tím, že nasvícení zámecké věže bude doplněním vzpomínky na tento významný dějinný okamžik.
Právě v 17.11 hodin zazní v Praze na Národní třídě Modlitba pro Martu v podání Jany Kirschner a živě ji bude přenášet veřejnoprávní televize. V ten samý moment se také radiovým éterem na mnoha stanicích rozline originální verze Modlitby s hlasem Marty Kubišové a řada budov se rozzáří barvami české trikoléry. Kromě vsetínského zámku to budou například objekty řady ministerstev a univerzit, Mahenovo divadlo v Brně, Moravské divadlo v Olomouci či Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
„Nenechte si tuto výjimečnou chvíli ujít,“ vyzval místostarosta Bartoň.

NEJČSTENĚJŠÍ