aktuality
Od vypálení Ploštiny, Prlova a Vařákových pasek uběhlo již 75 let
V posledních letech druhé světové války se útočištěm partyzánů staly pasekářské osady na Valašsku. Už od listopadu roku 1944 operovala ve Vizovických vrších brigáda partyzánů Jana Žižky, které pasekáři poskytovali zázemí v podobě materiálního vybavení i přístřeší. Někteří jim i při akcích i pomáhali.
Bohužel, i zde se našli udavači. Zaplacení konfidenti Oldřich Baťa a František Machů pronikli mezi partyzány na Ploštině a o jejich činnosti podali informace zlínskému gestapu.
Německá odplata nenechala na sebe dlouho čekat. Nejprve den po Velikonocích 3. dubna 1945 postříleli v Leskovci mezi Vsetínem a Valašskou Polankou pětičlennou rodinu mlynáře Juříčka, která poskytovala ve svém mlýně tajný úkryt raněným partyzánům. 16. dubna 1945 nacisté zavraždili tři lidi v opuštěných pasekách blízko silnice z Loučky do Vizovic.
19. dubna 1945 pak členové protipartyzánské jednotky SS rabovali na Ploštině, přitom se opíjeli a vše zapalovali. Zbité obyvatele osady nacisté naháněli do hořících domů a přitom do nich stříleli.
O pár dnů později, 23. dubna 1945, podobný osud potkal i další osadu – Prlov. Zde si Němci své běsnění zpestřili opékáním selete. Celkem vypálili osm stavení a zabili 21 lidí.
Osada Vařákovy paseky se stala terčem gestapa v noci na 3. května 1945. Zde byli zabiti čtyři lidé a vypáleno osm chalup z deseti.
Strůjce uvedených masakrů, velitel jednotky Josef Pawlofski, nebyl nikdy za své činy potrestán. Narodil se v roce 1913 v někdejších Sudetech v Horním Benešově, vystudoval pražskou filozofickou fakultu a pracoval jako učitel. Svůj život si dožil spokojeně v Mnichově.
Trest minul i jeho zástupce, jímž byl praporčík Tutter, který před válkou pracoval jako inženýr a který uměl asi sedm jazyků. Vyžíval se v krutostech při výsleších, kdy obviněným zapálil dům a pak je nutil do něho naskákat. V padesátých letech minulého století ho pro spolupráci získala československá StB a jako tajného agenta ho vyslala do západního Německa. Jeho totožnost sice vyšla najevo, ale trestu stejně unikl a dožil svůj život jako bezúhonný občan.