Connect with us

aktuality

Novou tržnici ve Valašském Meziříčí navrhnout špičkoví architekti

Publikováno

Vedení města Valašské Meziříčí chce dát důstojnější a funkčnější podobu městské tržnici a přilehlému okolí v centru města. Oslovilo proto brněnský ateliér architektů Ondřeje Chybíka a Michala Křištofa.

Již dlouhodobě se diskutuje o nutnosti revitalizovat prostor městské tržnice, která se nachází pod mostem silničního průtahu Valašským Meziříčí. Nyní by však záměr mohl dostat jasnější obrysy, a to už v horizontu měsíců.

V rámci rady města jsme se, po zvážení všech nabízených variant, rozhodli oslovit brněnský ateliér, v jehož čele stojí Ondřej Chybík a Michal Krištof. Tito architekti jsou mimo jiné držiteli ceny Design Vanguard z roku 2019 v kategorii nejlepší mladý architektonický ateliér světa a časopisem Forbes byli v roce 2015 uvedeni v kategorii českých 30 pod 30. Zadali jsme jim proto zpracování architektonické studie Tržnice VALMEZ. Věříme, že dokážou dosud mírně opomíjenému prostoru v centru našeho města vdechnout nový život, je přesvědčena místostarostka Yvona Wojaczková.

Za architektonickou studii zaplatí město necelých 970 tisíc Kč. Vedle tržnice bude řešit také prostor městských pozemků mezi oběma břehy Rožnovské Bečvy ohraničený ulicemi Nábřeží, Mostní, Zašovská, Na Tržnici a Vrbenská.

Výhodou přímého zadání na vypracování studie je oproti architektonické soutěži urychlení celého procesu o zhruba půl roku a zároveň úspora nákladů spojených s odměnou pro porotce a autory oceněných návrhů. Vzhledem k tomu, že soutěž jsme si vyzkoušeli v případě městských pozemků v areálu bývalé Křižanovy pily, rozhodli jsme se tentokrát oslovit přímo architektonický ateliér s celosvětovým renomé, zdůvodnila rozhodnutí radních místostarostka Wojaczková.

Připravovaná studie bude obsahovat urbanistický koncept popsané lokality, její napojení na městskou a dopravní infrastrukturu včetně cyklostezek či návrhy umístění nových objektů a řešení veřejných prostor včetně mobiliáře.

NEJČSTENĚJŠÍ