Connect with us

aktuality

Nová vládní opatření ohledně covid-19: S respirátorem se karanténě vyhnete

Publikováno

Pro pacienty s covidem-19 má Česká republika zatím dostatek kapacit, pokud by potřebovali hospitalizaci. Může dojít ke zpřísnění lokálních opatření. Osoby s respirátorem na obličeji nebudu muset při setkání s nakaženým do karantény. Od 21. září by mělo začít sebetrasování.

Premiér Andrej Babiš řekl, že Česká republika masivně testuje. Například v pátek to bylo celkem 18 406 odběrů, z nichž 60 % bylo indikováno hygienou a 40 % byli samoplátci. Apeloval na dodržování nařízení ministerstva zdravotnictví, zejména v barech a klubech.

Aktuálně je dostupných lůžek v nemocnicích 1 086 a současně 7 870 standardních lůžek s kyslíkem. Kapacity nemocnic mají stále velkou rezervu a jsou připraveny zvládnout vyšší počty akutních pacientů s covid-19. Nejvíce hospitalizovaných je v Brně a v Hradci Králové, Pardubicích a v Praze na Bulovce.

Změny nastanou v umisťování osob do karantény. Nyní by v karanténě nebyli být ti, kteří při setkání s covid-19 pozitivním člověk mají na obličeji nasazenou respirátor nebo roušku. Karanténě se vyhne také ten člověk, který v posledních 90 dnech covid-19 už prodělal. Má totiž vybudovanou imunitu, minimálně na těch 90 dní. Asymptomatický kontakt se bude nově testovat 4. až 5. den po kontaktu, jelikož nemoc se projevu právě s tímto zpožděním.

Od 21. září bude spuštěno sebetrasování, kdy pozitivně testovaný člověk bude moci vyplnit formulář s kontakty. To bude významnou úsporou času pro hygieniky a zrychlí to celý proces.

Od 21. září bude také spuštěný formulář pro příjezdy z rizikových zemí.

V celém Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště začalo platit omezení otevírací doby barů a restaurací. Ty musejí mít zavřeno mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

Od pondělí Česká pošta začne rozesílat lidem nad 60 let roušky a respirátor.

NEJČSTENĚJŠÍ