Connect with us

aktuality

Nová galerie má zachránit gobelínku ve Valašském Meziříčí

Publikováno

Moravská gobelínová manufaktura již delší dobu bojuje s nedostatkem zakázek. Proto se radnice ve Valašském Meziříčí rozhodla založit galerii moderní tapiserie. Prostory budou v zámku Žerotínů. Chce pomoci gobelínce k přežití tak, že si každý rok bude objednávat tvorbu gobelínů.

Než bude k dispozici alespoň malá sbírka, potrvá to několik let. Je to dlouhodobý plán. Díky tomu má ale Moravská gobelínová manufaktura, která existuje už více než sto let, snad naději na lepší zítřky.

Galerie moderní tapiserie bude ve Valašském Meziříčí úplně nový výstavní prostor. A radnice má v plánu ji vyplnit výtvory právě z manufaktury a tím jí pomoci postavit se zpět „na nohy“.

„V následujících letech chceme jejich činnost výrazně podpořit, protože se jedná doslova o rodinné stříbro našeho města. Galerie je společný projekt, který bude vznikat postupně v horizontu následujících deseti až patnácti let.“ nechal se slyšet starosta města Robert Stržínek.

Každý rok by se v městském rozpočtu měla objevit položka na podporu gobelínky. Částka, která u ní bude, předem dohodnuta není, ale pro příští rok je již vyčleněno 410 tisíc Kč.

Již v průběhu prosince začal tým tkadlen pracovat na historicky prvním gobelínu do nové sbírky. Předlohou mu je dílo malíře Mikuláše Medka nazvané Akce vlna.

Přeshraniční spolupráce a pomoc ministerstva

Radnice požádala také o dotaci na přeshraniční spolupráci. „Pokud ji získáme, můžeme objednat výrobu dalších dvou děl,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková. Jde o díla slovenských výtvarníků vybraných v partnerském městě Čadca.

V lednu má dojít ke schůzce krajského radního odpovědného za kulturu Miroslavem Kašným a dosavadním ministrem kultury Zaorálkem.Moravskou gobelínovou manufakturou se již zabývalo mnoho ministrů kultury, ale vždy bez určitých výsledků.

„Vždycky přijedou, nadchnou se – a tím to skončí. Střídají se příliš rychle. Na něčem se domluvíme, ale než to stačí zrealizovat, z úřadu odcházejí,“ podotkl Kašný.

Skrze Muzeum regionu Valašsko také Zlínský kraj již objednal nové dílo.  Muzeum dostalo dotaci na nákup uměleckých děl a volba padla záměrně na tapiserii. Zhruba jednu třetinu financoval kraj.

Nová galerie v zámku Žerotínů se má zabývat výhradně moderním uměním, autory 20. a 21. století. Zatím to vypadá, že by gobelíny měly zdobit komnaty ve třetím patře.

Město má velký výhled do budoucna. Pokusí se nově vzniklou sbírku zařadit do seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Chybí peníze za práci, za provoz nic nechtějí

Výtvarník Rudolf Schlattauer založil Moravskou gobelínovou manufakturu v roce 1898. Za deset let od vzniku dostala dílna status školy, což zabránilo, aby zanikla.

Po revoluci ale výuka skončila a na krátký čas zavřeli také dílnu. Strýček, který tady pracoval od konce 70.let jako výtvarník, ji znovu otevřel, jelikož se s koncem gobelínky nemohl smířit.

Největší problém gobelínové manufaktury je, že se snaží udržet za každou cenu řemeslo, ale také na sebe musí vydělat. To jsou bohužel snahy, které jdou proti sobě.

V 90.letech bylo možné výrobu obnovit díky schopným a zručným vazačkám a restaurátorkám, dnes toto řemeslo ovládá jen hrstka lidí. A zaučit nemají koho.

Hodiny strávené na výrobě jednoho gobelínu se dají počítat na tisíce. Trpělivost, zručnost a výtvarné cítění je pro tuto práci důležitá. „Praxe v takto specifickém oboru se přitom nabývá jen pomalu a pracně,“ uvedl Strýček.

„Zachránit dílnu mohou jen zakázky. Oni nechtějí peníze na provoz, ale práci,“ avizoval Kašný.

 

 

 

 

NEJČSTENĚJŠÍ