Connect with us

aktuality

Nekalé praktiky finančních úřadů na Zlínsku. Měla by ministryně Schillerová rezignovat?

Publikováno

Reportáž Seznam Zpráv připravovaná od loňského podzimu přinesla důkazy o existenci kvót na počet firem a podnikatelů, kterým měl být vystaven zajišťovací příkaz nebo nařízená dražba zabaveného majetku. Podle toho se pak hodnotila práce finančního úřadu. V reportáži s názvem Ve stínu daňového pekla se uvádí například Finanční úřad ve Valašském Meziříčí, kde se tyto praktiky prováděly na příkaz nadřízeného orgánu ve Zlíně.

V praxi to pak vypadalo často tak, že si stát dopředu zajistil peníze dané firmy, bohužel za cenu, že jí tím znemožnil další podnikání. V roce 2013 bylo dle Seznam Zpráv vydáno 457 zajišťovacích příkazů. O dva roky později jejich počet vzrostl na více než trojnásobek. S tím ale také souvisejí žaloby, které majitelé firem podávali na stát a v nichž byli ve 30 % úspěšní.

Seznam Zprávy uvedly názor poslance a šéfa hnutí STAN ve Zlínském kraji Petra Gazdíka, podle kterého je šokující, že se podobné věci vůbec děly, a navíc příkazem shora. Pokud se informace prokážou, měla by podle něj ministryně financí Alena Schillerová rezignovat a odvolán by měl být i ředitel Finančního úřadu ve Zlíně.

Alena Schillerová se ke kauze vyjádřila v tom smyslu, že je z roku 2016, kdy ona ministryní financí ještě nebyla, a že situace je v současné době úplně někde jinde. Řešení situace je podle Schillerové v kompetenci generální ředitelky, která stojí v čele Finanční správy. Ke své rezignaci nevidí důvod.

NEJČSTENĚJŠÍ