Connect with us

aktuality

Na Valašsku je velké množství čápů. Jeden letos zůstal i přes zimu

Publikováno

Mezi Huslenkami a Halenkovem se na pastvinách v těchto zimních dnech vyskytuje mnoho ptáků. Jeden je ale na toto období zvláštní. Zůstal tu mezi nimi také čáp bílý. V tomto ročním období by měl být v Africe, kam naši čápi během zimy odlétají. 

Ještě před Vánocemi si místní obyvatelé všimli, že čáp chodí nedaleko obecního úřadu. ,,Přišlo nám to zvláštní, tak jsme se spojili s odborníky ze záchranné stanice v Bartošovicích,řekla jedna z obyvatel, paní Věra Grísová.

Létal nízko nad zemí, díky tomu se ukázalo, že má poraněné křídlo a je celkově ve špatné kondici. „Zřejmě to vyhodnotil tak, že by cestu na jih za teplem nezvládl, a proto zůstal u nás,“ uvedl Jan Kašinský z bartošovické záchranné stanice.

S malou pomocí zimu zvládne

Problémem jedinců, kteří u nás zůstanou přes zimu není nízká teplota, čápi jsou schopni snést i teploty pod – 15°C.

V zasněžené krajině je problém nedostatek potravy. Ten trápil i „našeho“ čápa, zachránila jej ale laskavost místních. Rozhodli se, že se o něj budou starat. Vozí jim sem ze stanice jednodenní kuřata, další paní pak poskytla mrazák a v krmení se obyvatelé střídají.

Jednou denně mu vozí jídlo na louku za obec, ale někdy se objeví i rovnou v centru Halenkova.

„Docela si na nás zvykl. Dřív nenechal nikoho, aby se jen přiblížil. Teď už reaguje i na auto, kterým za ním jezdíme, a chodí k nám na několik metrů,“ popisuje žena, jejíž péče může pomoci čápovi přežít zimu.

Odborníci vyhodnotili, že není třeba jej odchytávat a bude mu lépe ve volné přírodě. „Při odchytu by se mohl zbytečně poranit. Na stanici bychom se jej pokusili převézt, pouze pokud by přišla velmi tuhá zima s množstvím sněhu nebo pokud by se jeho stav nějak viditelně zhoršil,“ řekl Jan Kašinský.

Na závěr je třeba zdůraznit, že v zimě u nás nezůstávají pouze čápi, ale také další přísně tažní ptáci. Ti však nejsou tak velcí a nápadní jako čáp a jejich přítomnost zaregistrují pouze ornitologové.

NEJČSTENĚJŠÍ