Connect with us

aktuality

Na Ploštině byla slavnostně zahájena obnova památníku

Publikováno

V místech, kde před 75 lety došlo k vypálení pasekářské osady Ploština a k brutálnímu vyvraždění jejích obyvatel nacisty, položili v pátek 25. září představitelé Zlínského kraje a zástupci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně symbolický základní kámen k úpravě a modernizaci památníku.

Projekt Zefektivnění prezentace a ochrany sbírky Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – expozice tragédie na Ploštině“  je jednou ze čtyř velkých investičních akcí, s nimiž Zlínský kraj uspěl při žádosti o evropské dotace a na které získal přes 400 milionů korun. Obnova celého areálu Ploštiny tedy míří k tomu, aby si dnešní člověk dokázal udělat představu jednak o tom, jak vypadala a jak žila tato osada před válkou, ale také o průběhu samotného masakru i o tom, jak region poznamenal v dalších letech.

„Bude k tomu využito moderní virtuální techniky, která umožní smutný příběh místa sugestivně prožít a odcházet s přesvědčením, že se podobné tragédie již nesmí nikdy opakovat,“ sdělil radní pro kulturu, památkovou péči, mládež a sport Miroslav Kašný.

Samotný investiční záměr tvoří tři části:

  • rekonstrukce a přístavba objektu č.p. 23 (kde bude znovu vystavěna původní stodola)
  • novostavba návštěvnického zázemí s depozitárně-expoziční funkcí a konečně
  • rekonstrukce Národního kulturního památníku Ploština.

Nejnáročnější etapou má být vybudování nového návštěvnického centra na místě někdejšího amfiteátru. Bude částečně zapuštěno do terénu a architektonicky pojednáno tak, aby nenarušovalo pietní charakter areálu.

Stávající betonový památník evokující plameny, který zde byl instalován v roce 1975 podle návrhu architekta Šebestiána Zeliny, a je zapsán ve Státním seznamu národních kulturních památek, bude opraven pouze zpevněním ploch a terénní úpravou tak, aby dešťové vody byly novými drenážemi svedeny do přilehlé půdy.

Ploština se nachází v krásné krajině, která skýtá možnosti pro pěší i cyklistické výlety, což v budoucnu může mít i další návaznosti – například i na připravovanou přehradu ve Vlachovicích.

NEJČSTENĚJŠÍ