Connect with us

aktuality

Městští policisté Vsetína společně darovali krev

Publikováno

V čekárně pro dárce krve i v odběrové místnosti byly k vidění uniformy Městské policie Vsetín. Strážníci  nemuseli zasahovat, nikoho uklidňovat, ani nic řešit. Jejich cílem bylo podpořit dárcovství krve ve Vsetíně, upozornit na důležitost dárcovství obecně. Přestože ve Vsetíně odběrů vloni přibylo, dárci v rámci České republiky chybějí, registry stárnou a je zapotřebí oslovovat stále nové zájemce.

„Já i kolegové jezdíme darovat krev do různých zdravotnických zařízení, pracujeme ve Vsetíně, tedy jsme se zcentralizovali, abychom mohli dát krev všichni dohromady,“ uvedla Jaroslava Solanská. Na hematologicko-transfuzním oddělení se jich nakonec sešlo třináct. „Bylo to složité, sloužíme noční, denní, někdo musel zůstat na služebně. Ale nakonec to klaplo,“ vysvětlila.

Vsetínští zdravotníci jsou rádi za společné dárcovství, kdy chodí darovat skupiny ze škol, podniků, hasiči, sportovci. „V roce 2022 jsme zavedli nový odběrový den a podařilo se nám navýšit počet odběrů. Měli jsme bezmála tři a půl tisíce dárců (3453), z toho více než tři stovky lidí (321) přišlo darovat vůbec poprvé,“ informovala odborná pracovnice v laboratorních metodách Mgr. Vendula Mlčáková s tím, že o rok dříve bylo 2971 dárců, z toho 266 prvodárců. Krev je nenahraditelná a je stále zapotřebí, dárců je přitom málo napříč celou republikou. Vsetín potřebuje registr doplnit a především omladit. Zdravotníci na hematologickém a transfuzním oddělení proto vítají studenty i s profesory, zájmové skupiny i sportovní týmy. „Jednotlivci se mohou jednoduše přihlásit prostřednictvím elektronického objednávkového systému, odkaz najdou na webu oddělení,“ vysvětlila Mgr. Mlčáková. Ke společnému dárcovství se mohou skupiny hlásit i telefonicky, a to na tel. 571 818 602.

NEJČSTENĚJŠÍ