Connect with us

aktuality

Město Vsetín získalo sedm milionů na veřejné osvětlení

Publikováno

Město Vsetín, prostřednictvím své příspěvkové organizace Technické služby města Vsetína (TSMV), uspělo s žádostí o dotaci na I. etapu rekonstrukce veřejného osvětlení. Během ledna obdrželo rozhodnutí, dle kterého dorazí na jeho účet 6,867 milionu korun, což je 100 % nákladů. Další úsporu prostředků města přinese samotný provoz – za současných cen elektřiny přibližně 2,5 milionu ročně. Další etapy modernizace veřejného osvětlení by měly následovat, ta druhá již v průběhu letošního roku.

Z celkového počtu téměř tří tisíc světelných bodů, které byly většinou osazeny zastaralými sodíkovými výbojkami, spadá do první etapy rekonstrukce veřejného osvětlení 468 svítidel. Pro její financování se město snažilo získat prostředky z programu Národního plánu obnovy, který je financován Evropskou unií. S žádostí uspělo a dostalo dotaci ve výši 100 % nákladů, tedy 6 869 883 korun.

Za nová s technologií LED tak již byla vyměněna svítidla na sídlišti Ohrada, na nájezdu na obchvat města a celém obchvatu směrem do Rokytnice, v sídlišti Rokytnice, v části Smetanovy ulice od křižovatky U Růžičků po polikliniku a od této křižovatky v části Jasenické ulice po základní školu. „Téměř vše je hotovo. Zbývá nám zprovoznit asi sedm lamp od Růžičků směrem do Luhu, kde je nutné provést některé zemní práce, jež musejí počkat do jara,“ uvedl ředitel TSMV Josef Stejskal.

Město díky realizaci I. etapy rekonstrukce veřejného osvětlení sníží při provozu zmíněných 468 svítidel spotřebu elektrické energie z původních 316 na 57 MWh/rok, což je 82% úspora. „Při současných cenách elektřiny ušetříme přibližně 2,5 milionu ročně,“ vyčíslil místostarosta Petr Kudlík (ANO 2011) úsporu v korunách.

Celý projekt rekonstrukce veřejného osvětlení by měl být realizován ve čtyřech etapách vždy po zhruba 500 svítidlech. Město přitom počítá opět s využitím dotačních prostředků. Další etapy však bude nutné koordinovat s ostatními investičními záměry města i soukromých subjektů v jednotlivých lokalitách, kde bude nutné nejen vyměnit svítidla, ale například i sloupy a rozvody elektřiny. Každá z etap bude podléhat výběrovému řízení na zhotovitele. „Druhou etapu bychom chtěli zahájit už v letos, a pokračovat tak v opatřeních, která by měla co nejvíce snížit energetické náklady města,“ uzavřel místostarosta.

Částka vynakládaná na veřejné osvětlení není pro město nijak zanedbatelná, v roce 2021 činila téměř 4,5 milionu korun, loni, po výrazném zdražení energií, to bylo více než 10 milionů.

NEJČSTENĚJŠÍ