Connect with us

aktuality

Město Vsetín 25. června slavnostně otevře náměstí Jarmily Šulákové

Publikováno

Kdo by neznal tuto moravskou folklórní zpěvačku, která byla přezdívaná „valašskou královnou lidové písničky“. Jarmila Šuláková byla vsetínská rodačka a zastupitelé města se již v únoru rozhodli o tom, že prostranství v centru Vsetína v blízkosti nové Smetanovy obchodní galerie ponese její jméno.

Součástí nového náměstí bude i pamětní deska, která bude Jarmilu Šulákovou připomínat. Tento prostor se nachází nedaleko místa, kde stávala prodejna gramodesek Supraphon, kde paní Šuláková po dobu 35 let prodávala. Je v tom tedy i kus symboliky.

Původně mělo být náměstíčko otevřeno při mezinárodním folklorním festivalu Vsetínský krpec, jenž se kvůli koronavirové pandemii letos neuskutečnil.

Město Vsetín proto rozhodlo o slavnostním otevření náměstí Jarmily Šulákové společně s odhalením pamětní desky. Akce se uskuteční 25. června od 16.00 hodin a její moderování si vezme na starost folklorista Jan Rokyta.

Jarmila Šuláková se narodila 27. června 1929 ve Vsetíně v umělecké rodině. Její matka byla herečkou, tanečnicí a zpěvačkou a otec muzikantem. Vyučila se švadlenou, ale toto povolání nevykonávala, protože je to táhlo ke zpívání. V roce 1950 nastoupila do vsetínské prodejny Supraphon, kde pracovala až do roku 1985, kdy odešla do důchodu. Provdaná byla za houslistu Ludvíka Schmidta, jenž jí byl také učitelem.

Už od školních let Jarmila Šuláková zpívala v různých souborech. V roce 1952 se stala solistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN), s nímž procestovala jako zpěvačka lidových písní ve valašském kroji celý svět. Vystupovala také s folkrockovou skupinou Fleret. Jarmila Šuláková zemřela 11. února 2017.

NEJČSTENĚJŠÍ