Connect with us

aktuality

Krajské volby 2020: Hlavním tématem bude nemocnice a hejtman Čunek zná své soupeře

Publikováno

Na podzim nás čekají volby do krajského zastupitelstva. Svůj post hejtmana bude obhajovat lidovec Jiří Čunek, STAN sází na radního Petra Gazdíka a ANO na hejtmanova náměstka Jiřího Sukopa.

Během měsíce března by se mělo rozhodnout o kandidatuře hejtmana Jiřího Čunka na pozici lídra lidovců v podzimních krajských volbách. Potvrzené to zatím sice není, ale další varianta se vlastně nenabízí.

Krajská předsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková k tomu řekla: „Není příliš pravděpodobné, že by se pozice lídra naší strany ve volbách mohla změnit.“
Nynější kolegové z krajské rady se stanou ve volbách Čunkovými soupeři v boji o křeslo hejtmana, přičemž před čtyřmi lety byl Čunek jedničkou s nejvíce preferenčními hlasy ze všech kandidátů.

Sukop prohlásil, že jde o přirozený vývoj, který se dal očekávat, když jsou v koalici. „Každý subjekt se vynasnaží získat co nejlepší výsledek. Mám za cíl volby vyhrát.“

Hnutí ANO obdrželo před čtyřmi lety necelých 16 % hlasů a skončilo na druhém místě. Lidovci, kteří zvítězili, měli přes 22 % hlasů. Jedničkou ANO byla Margita Balaštíková, jež v letošním roce není na prvních čtyřech pozicích. Dvojkou je starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. Trojkou pak bývalý místopředseda Holešova Radek Doležel a čtyřkou zastupitel z Uherského Hradiště Tomáš Janča.

Krajský předseda ANO a poslanec Pavel Pustějovský sdělil: „Jiří Sukop je ze Zlína, ví o práci na kraji nejvíce a současně je také nejviditelnějším regionálním politikem. To pro něho rozhodlo.“ Sám Pustějovský na podzim ve volbách kandidovat nebude, chce se více věnovat práci poslance a v hnutí ANO.

Na hejtmanské křeslo se stojí řada, zájem má o něho i hnutí STAN. To sestaví kandidátku společně s dalšími subjekty, mimo jiné jedná i s TOP 09. Na kandidátce by se měl objevit i náměstek zlínského primátora Miroslav Adámek, jenž byl před čtyřmi lety lídrem. Prozatím ale není jasné, na jakém místě.
Petr Gazdík řekl, že osobní vazby jsou něho důležitější než volby. Na to, že se z kolegů stanou soupeři odpověděl: „Nepovedu podpásovou kampaň vůči žádnému z nich.“ V minulých volbách byl Gazdík dvojkou kandidátky, hnutí obdrželo necelých 12 % hlasů a skončilo na čtvrtém místě.

„Dá se říci, že jsme kolegové a soupeři zároveň. Tak to prostě v politice chodí,“ dodal Čunek. „Traduje se, že už jeden den po volbách začíná kampaň na další volby.“

Boj o novou nemocnici bude hlavním tématem

Ústředním tématem letošní kampaně bude nejspíš nové ústřední téma, a tím je krajská nemocnice, již Čunek prosazuje postavit ve Zlíně-Malenovicích. Stát by měla minimálně osm miliard korun. Dá se předpokládat už kvůli tomu, že Sukop je proti postavení nemocnice, bude předvolební boj mnohem více konfrontační než obvykle. Kvůli nemocnici hrozilo hnutí ANO i svým odchodem z koalice.

Sukop nastínil, že zdravotnictví bude jedním předvolebních témat. „Kampaň jsme však zatím neřešili, takže se může ubírat různými směry.“
„V politice bývá, že jasně pozitivní věci se stávají negativními, a pravda se často zaměřuje za lež. A není silnější téma než právě nemocnice. Jde o umění, kdo umí lidi přesvědčit.“

I přesto, že kraj momentálně posiluje autobusovou a vlakovou dopravu, kraj finančně situaci s nemocnicí zvládne, míní Čunek na rozdíl od Sukopa, který je přesvědčený, že se jedná o „fatální chybu“. Souběh výstavby nové nemocnice a rozšíření veřejné dopravy podle něho dobrý není.
Gazdík potvrdil, že téma nové nemocnice se v kampani objeví. „My její výstavbu podporujeme. Ale pouze tehdy, když se to nedotkne stávajících okresních nemocnic.“

I další strany mají svého lídra

V minulých volbách byli sociální demokraté třetí s téměř 13 % hlasů. Letos je povede bývalá krajská radní a současná zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan, která byla před čtyřmi lety dvojkou.

„ČSSD není zrovna v nejlepší politické kondici, takže uvnitř strany ani nebyl velký konkurenční boj,“ řekla už dříve Valentová Nersesjan.
Koalici tvoří dále ještě ODS, ale její radní Jan Pijáček je rozhodnutý už nekandidovat. Jejím lídrem se tak stane bankovní manažer Lubomír Traub. Komunisty povede bývalý náměstek hejtmana a současný zastupitel Ivan Mařák. Piráti nominovali na první místo své kandidátky ekonomku Hanu Ančincovou.

Hnutí Trikolóra o společné kandidátce jedná se Soukromníky a Nezávislými. Ivo Valenta, hazardní magnát, senátor a krajský zastupitel, minule kandidoval za Soukromníky, jež tvořili kandidátku se Svobodnými. Letos ale Valenta zatím neví, jestli do voleb vůbec půjde. SPD by svého lídra měla znát v půlce března 2020.

NEJČSTENĚJŠÍ