Connect with us

aktuality

Jak je to s ošetřovným, když se znovuotevřou mateřské školy?

Publikováno

Se sníženým počtem nakažených novým koronavirem vláda postupně uvolňuje svá omezení, která v minulosti vydala. Co se týká zavření mateřských škol, to bylo plně v kompetenci jednotlivých ředitelů. Pokud se ředitelé MŠ rozhodnou po projednání se svým zřizovatelem o znovuotevření zařízení, budou se moci děti opět účastnit předškolního vzdělávání. Spousta rodičů se však ptá, jak to bude s ošetřovným v případě, že se rozhodnou dítě do mateřské školky neposlat.

Pokud dojde k otevření mateřských škol, ošetřovné již nebude vypláceno plošně.

Dítě k předškolnímu vzdělávání však nemusí nastoupit za situace, kdy není zdraví, žije se svými prarodiči, kteří jsou ohroženou skupinou, nebo má chronické onemocnění. Přesný seznam těchto onemocnění by měl být k dispozici, ale ministerstvo zdravotnictví ho zatím nevydalo. Zde by platilo, že ošetřovné bude rodičům dítěte vypláceno.

Jestliže však nejsou v rodině dítěte a ani u dítěte žádná zdravotní rizika, a jeho rodiče se přesto rozhodnou ho do mateřské školky neposlat, pak nárok na ošetřovné zaniká.

K prokázání nároku na ošetřovné bude stačit čestné prohlášení, v němž rodiče uvedou objektivní zdravotní i sociální důvody pro to, že dítě zůstane doma. Nebude třeba dokládat ani potvrzení od lékaře či podpisy prarodičů.

NEJČSTENĚJŠÍ