Connect with us

aktuality

IdoZKa: Nová dopravní čipová karta Zlínského kraje

Publikováno

IDoZKa je název nové čipové karty, kterou budou od roku 2021 používat cestující veřejnou dopravou v rámci Integrované dopravy Zlínského kraje. Její název mu dala soutěž, již vyhlásil kraj ve spolupráci a Koordinátorem veřejné dopravy Zlínského kraje. Do soutěže se mohla zapojit široká veřejnost. Autorem vítězného návrhu je Michael Vykoukal. Na krajském úřadě převzal z rukou náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Botka první cenu – čtvrtletní celosíťový kupon pro cestování po kraji zdarma.

Lidé mohli své návrhy na název nové karty posílat od 17. července do 12. srpna 2020. Celkově dorazilo 88 návrhů, z nichž měla hodnotící komise na výběr.

„Název IDoZKa jsme ze všech doručených návrhů vybrali proto, že je krátký, dobře vyslovitelný i snadno zapamatovatelný a především obsahuje zkratku Integrované dopravy Zlínského kraje, tedy ID ZK, a to i v psané podobě,“ řekl náměstek Pavel Botek. Na dalších dvou místech v pořadí se umístily názvy, které se od toho vítězného lišily jen v drobných detailech: IdoZka (2. místo) a Idozka (3. místo). Do užšího finálového výběru se dále dostaly názvy ZIDka, Zetka, Dopka a Dozka.

Autor vítězného návrhu Michael Vykoukal má 17 let a pochází ze Záhlinic. Do soutěže se nepřihlásil náhodou, oblast veřejné dopravy je mu blízká. Studuje totiž obor Železničář na Střední odborné škole v Novém Městě na Moravě. Po jeho absolvování bude moci na dráze pracovat jako průvodčí nebo vlakvedoucí.

NEJČSTENĚJŠÍ