Connect with us

aktuality

Hospoda na zámku ve Vsetíně? Od 2. října je zde k vidění ve výstavním sálu

Publikováno

Muzeum regionu Valašsko na zámku ve Vsetíně připravuje novou výstavu s názvem Ve stínu pípy. Vernisáž proběhne v pátek 2. října od 16:00 hodin.

Výstava pojednává o historii pohostinství na Valašsku. Celý prostor je koncipován jako prvorepubliková hospoda, v níž najdete zajímavé dobové předměty ze sbírek Muzea regionu Valašsko, Národního muzea v přírodě Rožnov a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.

Největším unikátem je dobový výčep, který zapůjčil soukromý sběratel Jiří Mikulášek. Historické exponáty doplňují také interaktivní prvky.

 „V multimediálním kiosku například objevíte zajímavé informace o historii čtyřiadvaceti vsetínských hostinců, jež vypracovala v rámci projektu Po stopách staříčků Jana Vaculíková z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín,“ uvedl kurátor výstavy Pavel Mašláň.

Výstava ve Stínu pípy se nevěnuje pouze historii samotných hostinců, ale i odvětví s nimi bytostně spjatých, tedy pivovarnictví a výrobě pálenky. Nezapomíná ani na tzv. kořaleční mor, jak je označován velký rozmach konzumace alkoholu na Valašsku ve druhé polovině 19. století. Celou mozaiku pak doplňuje spousta dobových fotografií ze sbírek Muzea regionu Valašsko.

S tématem výstavy bude korespondovat i program muzea v rámci Vsetínské noci, která se chystá na Vsetíně v pátek 16. října tohoto roku.

NEJČSTENĚJŠÍ