Connect with us

aktuality

Florální oáza bude zdobit vrch Helštýn ve Valašském Mezičíří

Publikováno

Ojedinělý projekt v rámci České republiky vznikne už letos na jaře ve Valašském Meziříčí. Na místním památném vrchu Helštýn vyroste Florální oáza s katedrálou stromů o rozměrech 51 x 30 metrů podle návrhu umělce Jiřího Černického.

Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války, který v roce 2019 doplnil půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století.

Helštýn patří k dominantám Valašského Meziříčí a je oblíbeným cílem výletů místních obyvatel, protože jim nabízí krásný výhled na město. I to byl jeden z důvodů, který vedl k rozhodnutí radnice umístit zde unikátní Florální oázu.  Její součástí bude katedrála podle návrhu umělce Jiřího Černického, který vytvořil sakrální stavbu tvořenou 57 kusy vzrostlých jabloní, topolů a dubů. Tuto ojedinělou stavbu bude navíc lemovat květnatá louka. Projekt doplní také arboretum starých odrůd 25 kusů ovocných stromů – jabloní, hrušní, slivoní a třešní.

Náklady na vybudování Florální oázy vyčíslila radnice na cirka 514 tisíc Kč. „Na realizaci projektu jsme obdrželi dotaci bezmála 463 tisíc korun od místní společnosti CS CABOT, spol. s. r. o., za což jsme moc rádi. Společně se nám tak podaří vytvořit nejen unikátní veřejný prostor a cíl výletů, ale také přispět ke zlepšení životního prostředí v našem městě,“ dodává valašskomeziříčská místostarostka Wojaczková.

Realizací projektu je pověřena městská společnost Městské lesy a zeleň, s. r. o., která na území Valašského Meziříčí provádí většinu výsadeb a stará se také o údržbu zeleně. „Na přípravě projektu jsme se podíleli poslední dva roky. S výsadbou chceme začít na jaře s tím, že hotovo má být do konce letošního května. Následně zajistíme nezbytné tvarování a péči o stromy i další zeleň tak, aby Florální oáza mohla sloužit všem občanům i návštěvníkům Valašského Meziříčí,“ řekl Marek Netolička, jednatel městské společnosti.

NEJČSTENĚJŠÍ