Connect with us

aktuality

Druhá vlna uvolňování otevře některé obchody, fitness, autoškoly, ZOO a upraví i pravidla pro bohoslužby

Publikováno

Podle ministerstva zdravotnictví pokračuje příznivý vývoj onemocnění COVID-19, takže bylo možné přistoupit k tomu, že plán uvolňování opatření byl zrychlen. Stále ho však doprovázejí přísná hygienickou-epidemiologická pravidla, aby počet nakažených byl udržen pod kontrolou.

V pondělí 27. dubna se otevřou provozovny do 2 500 m2 včetně turistických center, která nejsou v nákupních centrech nad 5 000 m2. Jejich zákazníci budou muset stále dodržovat odstup 2 metry, dezinfikovat si ruce a nosit roušku na obličeji. Personál bude muset pracovat v rukavicích a na vyžádání by měly být k dispozici i rukavice pro zákazníky.

Obchody musejí aktivně bránit hromadění osob u vstupu a dávat přednost bezhotovostním platbám. Nebude dovoleno posezení v odpočinkových zónách, nebude se smět zkoušet oblečení ani prohlížet knihy v knihkupectví.

Pokud zákazník vrátí zboží v rámci reklamace, bude ponecháno tři dny v karanténě, než bude moci být dáno opět do prodeje. Toto pravidlo bude platit i pro knihovny při vrácení knih ze zápůjčky.

Obnovený bude i provoz autoškol a center pro zdokonalovací výcvik řidičů s tím, že teoretická výuka bude moci probíhat maximálně za účasti 5 žáků s dodržováním rozestupů, rouškou na obličeji a s dezinfekcí rukou. Praktická výuka neboli jízdy budou za účasti pouze žáka a učitele.

Otevřou se i posilovny a fitness centra. Jejich zázemí, to je sprchy, šatny, budou zavřené. Cvičit se bude v rozestupech a s rouškou. Provozovatelé musejí zajistit dezinfekci strojů, nářadí a míst, kterými klienti procházejí. Skupinová cvičení budou povolena v maximálním počtu 8 cvičících plus trenér.

Ve druhé vlně se otevírají také venkovní prostory zoologických, botanických a dendrologických zahrad, a to se vstupem pouze na vstupenku zakoupenou on-line. Počet návštěvníků během jednoho dne nebude smět přesáhnout 150 osob na 1 ha plochy zařízení. Vnitřní pavilony a expozice budou zavřeny do doby, než budou otevřeny hrady, zámky a další kulturní zařízení. Zároveň musí být zamezen kontakt zaměstnanců, jež pečují o zvířata, a návštěvníků. Prodej občerstvení bude pouze prostřednictvím výdajových okének nebo automatů.

Opět se zpřístupňují bohoslužby, kdy ve stejný čas se jich bude moci účastnit maximálně 15 osob, jež budou dodržovat dvoumetrové rozestupy, nosit roušku a před vstupem do kostela si povinně vydezinfikují ruce. Vynecháno bude pozdravení pokoje a žehnání se svěcenou vodou. Také duchovní si budou dezinfikovat ruce před začátkem bohoslužby, před podáním Eucharistie a po ní.

NEJČSTENĚJŠÍ