Connect with us

aktuality

Dřevěné městečko ve skanzenu opět ožilo. Tisíce lidí přišly oslavit masopust

Publikováno

Únor je už tradičně časem masopustním, který si v sobotu přišly užít tisíce návštěvníků do Dřevěného městečka ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Připravený program byl bohatý a každý si mohl vybrat právě to, co se mu nejvíce líbilo, a oslavit tak poslední příležitost k hodování a veselí před obdobím půstu a rozjímání.

Krojovaná hospodyně i s hospodářem čekala na zápraží na příchozí fašankový průvod ze slovenského Prešova, aby ho mohla uhostit čerstvě usmaženými koblihami a s nakrájenou klobásou a chlebem na talířích. Zpěváci a heligonkáři v replikách starodávných krojů i rozverné masky děkovali za pohostinnost i přijetí a ochutnali štědré valašské dary. Na oplátku pak hostitelům nabídli nejlepší slivovici z jejich dědiny a hospodyni vyzvali k tanci.


zdroj: Luděk Matocha

Dřevěné městečko vonělo svařeným vínem i božími milostmi smaženými na másle. Návštěvníci tak mohli ochutnat dobroty a zpestřit si život gastronomickými zážitky. Asi nejvíce bylo stánků se zabíjačkovými pokrmy. Některé účastníky veselí také uchvátily obřadní obchůzky s rejem maškar a závěrečným pochováním basy.

Součástí valašského masopustu byly i soutěže o nejlepší valašskou tlačenku, kterou vyhrála firma MP Krásno z Valašského Meziříčí, a o nejchutnější klobásku, kde zabodovala ta Žabčíkova z Kateřinic.

Milan Žabčík, potěšený z vítězství svého produktu řekl: „Dělám ji už čtyřicet pět let podle vlastní receptury. Chce to kvalitní maso a koření a pochopitelně také dobrý jazýček.“

Při losování výherců uzenářských výrobků z řad návštěvníků se poněkud zkomplikovalo hledání majitele téměř pětikilogramové šunky. Po nejméně pěti neúspěšných pokusech se o výhru přihlásil Tomáš Machálek z Horní Bečvy.

Spokojený vítěz přišel na masopust účinkovat s dechovkou Horňané. „Bylo to zdlouhavé, ale když vytáhli lístek v mé barvě, do žil se mi vlila naděje. A když ohlásili mé číslo losu, vyskočil jsem tak vysoko, že jsem málem narazil hlavou do stropu,“ smál se šťastně Tomáš Machálek.

Podívejte se na více fotografií masopustu. – auto Luděk Matocha

NEJČSTENĚJŠÍ