Connect with us

aktuality

Další omezení pohybu lidí: Jen do práce, nakoupit a domů. Co všechno je zakázáno?

Publikováno

Česká vláda chce minimalizovat kontakt mezi lidmi. Proto s účinností od 16. března 0.00 hodin do 24. března 2020 vyhlásila celorepublikovou karanténu. Pro občany to znamená omezení volného pohybu osob na veřejnosti.

Dovolené pohybovat se venku je pouze při cestě do zaměstnání, při nákupu potravin a nezbytných cestách za rodinou a blízkými a návštěvě lékaře. Lidé dále mohou vyřizovat nezbytně nutné bankovní a poštovní služby, načerpat pohonné hmoty nebo zajít v nezbytných případech na úřady.

Mezi výjimky, které dovolují pohyb venku, dále patří policisté, řidiči MHD, kurýři, pobyt v přírodě s minimem kontaktů s lidmi a účast na pohřbech.
Vláda ČR doporučuje zaměstnavatelům podporu práce z domova a pozastavení činností, které nejsou nezbytné pro provoz firem.

Ve veřejných prostorech je třeba dodržovat odstup alespoň 2 metry od ostatních, platit platební kartou. Na škodu jistě není také nosit na obličeji roušku.
Dále vláda schválila návrh na prominutí všech pokut a správních poplatků spojených s pozdním podáním daňového přiznání. Termín podání se posunul na 1. července 2020.

Nově je zakázán prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol a prodejen elektroniky a elektrospotřebičů, samoobslužných čistíren či prádelen. Je omezen i volný prodej nebaleného pečiva.

Parkovací zóny určené pro místní obyvatele přestávají fungovat ve velkých městech.

NEJČSTENĚJŠÍ