Connect with us

aktuality

Chybějící kapacitu mateřské školy ve Valašských Kloboukách doplní dětská skupina v DDM

Publikováno

VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Velký převis poptávky po přijetí dětí k předškolnímu vzdělávání nad kapacitními možnostmi Mateřské školy Valašské Klobouky bude mít od podzimu řešení. Město reaguje na aktuální situaci s nedostatkem míst zřízením dětské skupiny v prostorách domu dětí a mládeže. Zastupitelstvo na svém červnovém zasedání schválilo realizaci potřebných stavebních úprav objektu, a tak mohou přípravné práce na zřízení dětské skupiny začít. Celkové výdaje na stavbu i vybavení dosáhnou částky 3,8 milionu korun. První děti by sem mohly přijít už v říjnu.

„Při letošním zápisu do mateřské školy bylo přijato 51 dětí a tři desítky rodin bohužel obdržely zamítavé stanovisko z důvodu naplněné kapacity. Narůstajícího zájmu o přijetí si ve školce všímáme několik posledních let, a proto už také město připravilo projekt přístavby, který by školku rozšířil o další tři třídy pro celkem šestapadesát dětí. Součástí bude také rekonstrukce a zkapacitnění vývařovny. Než se nám podaří pro tuto investici vyřídit dotace a zajistit ji po stavební stránce, chceme rodinám operativně vyjít vstříc vytvořením zázemí pro dětskou skupinu. Její provoz bude zajišťován mateřskou školou a bude mít obdobný režim,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky. Poznamenala, že rodiče, jejichž děti nebyly do školky kvůli kapacitě přijaty, už byli o řešení situace informováni na speciální schůzce, kde vedení města a školky zodpovědělo všechny jejich dotazy.

„Kapacita dětské skupiny bude 22 míst a o děti se budou starat tři pečující osoby s odpovídající kvalifikací. Podobně jako ve školce tu bude probíhat i předškolní vzdělávání. Z technického hlediska jsme veškeré podmínky provozu podrobně konzultovali s dotčenými orgány, které mají na starosti hygienu i požární bezpečnost. Vyřešili jsme také otázku stravování, jídlo budeme připravovat v kuchyni mateřské školy a budeme jej sem přivážet,“ sdělila k provoznímu modelu ředitelka mateřské školy Ivana Sáblíková.

Dům dětí a mládeže skupině vyčlení prostor v přízemí, bezprostředně za vstupem od parkoviště. Projektová dokumentace tu počítá se stavební úpravou dispozic, rekonstrukcí elektroinstalace a zdravotechniky, novými podlahami, osvětlením i akustickými podhledy stropů. Také bude upraveno sociální zařízení, vybudují se šatny i místo pro výdej jídla. Interiér pak dotvoří nový nábytek a hračky. Děti budou využívat hřiště u domu dětí a mládeže a zahradu mateřské školy.

Město podalo žádost na Ministerstvo práce a sociálních věcí, kde bude moci z Operačního programu Zaměstnanost čerpat na roční provoz dětské skupiny dotaci 2,4 milionu korun. Prostředky použije na financování provozních i personálních výdajů. Dále získá i příspěvek na rekonstrukci ve výši přibližně 450 tisíc korun.

NEJČSTENĚJŠÍ