Connect with us

aktuality

Chata Tesák v plamenech, u požáru zasahovalo 16 jednotek hasičů

Publikováno

Hlášení o požáru jednoho z ikonických míst Hostýnsko-vsetínské hornatiny jsme přijali v 01:34 hodin. V době požáru byli v budově dva muži. Požár zjistil jeden z nich, když se vracel z kotelny. Upozornil druhého muže, že z jednoho pokoje vychází dým. Před naším příjezdem začal jeden z mužů provádět hasební práce s jedním hasicím přístrojem. V hašení ale pro silné zakouření vnitřních prostor nepokračoval a spolu s druhým mužem budovu opustili. Následně ještě vypnuli elektrický proud a uzavřeli přívod LPG u tlakových nádrží, které jsou ve vzdálenosti asi 15 metrů od hořící budovy.
Oba muže prohlédl lékař Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a následně je propustil.
K hořící chatě jsme museli jet opatrně, protože cesta byla namrzlá. V době našeho příjezdu už hořela střecha a část podkroví. K uhašení jsme nasadili několik útočných proudů vody. Byla nasazena i výšková technika. Vzhledem k rozšíření požáru nám brzy začala docházet voda. Po domluvě se správcem vodovodního řadu byla zřízena dvě odběrní místa v Bystřici pod Hostýnem. Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově.
Byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu.
Asi po hodině hašení se začaly bortit stropy a částečně obvodová konstrukce. Velitel zásahu si vyžádal spolupráci se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky – sídlo Hlučín, protože se zbortila plechová střecha, která zakryla místo požáru. Nemůže proto provádět účinné hašení požáru. Dále byla velitelem zásahu vyžádána spolupráce se Správou a údržbou silnic Kroměříž, která by v pravidelných intervalech udržovala silnici mezi Bystřicí pod Hostýnem a Tesák sjízdnou.
Stravu a občerstvení zajistila jednotka dobrovolných hasičů z Rajnochovic.
Na místo požáru se dostavil řídící důstojník kraje, který si převzal velení.
Vzhledem ke škodě, která bude větší jak 5 milionů korun, na místě pracovali vyšetřovatelé hasičů z územního odboru Kroměříž a krajského ředitelství Zlín ve spolupráci s Policií České republiky. Další šetření by mělo probíhat dnes v odpoledních hodinách.
Příčina vzniku požáru a výše škody jsou prozatím v šetření.
U požáru zasahovaly tyto jednotky:
Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje z požárních stanic Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Holešov, Vsetín a Valašské Meziříčí.

Sbor dobrovolných hasičů obcí Chvalčov, Bystřice pod Hostýnem, Hošťálková, Podhradní Lhota, Kunovice, Kašava, Jablůnka, Držková, Loukov, Rajnochovice a Slavkov pod Hostýnem.

NEJČSTENĚJŠÍ