Connect with us

aktuality

Centrum Vsetína čekají od ledna dopravní uzávěry. O rezidentní karty je zájem

Publikováno

Už více než sto žádostí o vydání rezidentních karet a tři žádosti o vydání abonentních karet evidují v současné době pracovníci odboru správy majetku, investic a strategického rozvoje radnice. Tyto doklady budou motoristy od 16. ledna opravňovat bezplatně parkovat v lokalitě Kolonky, kde město od uvedeného data zavede systém rezidentního parkování. Zhruba ve stejném termínu by se centra města měly dotknout i další významné změny v organizaci dopravy – uzavřena bude část Nádražní ulice, železniční přejezd v ulici U Křivačkárny a část autobusového nádraží.

Přestavba vsetínské železniční stanice, přednádražního a zanádražního prostoru se posunuje do klíčové fáze, která přinese v centru města významná dopravní omezení. Zhruba v polovině ledna roku 2023 bude v důsledku zahájení stavby parkovacího domu sousedícího s budoucím dopravním terminálem zcela uzavřena část Nádražní ulice v úseku mezi křižovatkami u polikliniky a restaurace Na Špici. Dále bude uzavřena část autobusového nádraží včetně nynějšího časového parkoviště. A třetí uzávěra se dotkne železničního přejezdu U Křivačkárny, na jehož místě v budoucnu povede podchod pod kolejištěm. Do doby jeho vybudování budou chodci a cyklisté nuceni využívat přejezd na ulici Štěpánská. Motoristé se do prostoru bývalé Delty dostanou přes Lapač,“ informoval starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL) s tím, že o konkrétních termínech uzávěr bude radnice včas informovat. „Čeká nás všechny náročné období s řadou dopravních omezení, bez nichž ovšem přestavbu vlakového nádraží, tedy investiční akci za více než tři miliardy korun, nelze realizovat. Žádám proto občany o trpělivost. Věřím, že finální výsledek za to bude stát,“ dodal starosta.

Již zmíněné lednové uzavírky citelně ovlivní plynulost dopravy a parkovací kapacity v centru města. Z toho důvodu zavedeme od 16. ledna v Kolonce systém rezidentního parkování. Kdybychom k tomuto kroku nepřikročili, neměli by tamní obyvatelé už brzy kde v této lokalitě odstavit své vozy,“ uvedl Jiří Čunek.

Podle jeho slov tak od zmíněného data budou moci v Kolonce zdarma parkovat už jen držitelé rezidentních a abonentních karet, jejichž platnost bude vždy na jeden rok. „Rezidentní karty jsou určeny osobám starším 18 let, majícím v Kolonce trvalý pobyt či faktické bydliště nebo vlastnícím zde nemovitosti. Tyto karty budou vydávány na konkrétní vozidla, připomněl starosta s tím, že cena první karty činí 500 korun za rok, druhá vyjde na 6 000 a každá další na 12 000 korun.

Podnikajícím fyzickým či právnickým osobám se sídlem či provozovnou v Kolonce jsou určeny abonentní karty vázané na konkrétní registrační značku vozidla. Cena první takové karty činí 6 000 korun za rok, v případě každé další je to 12 000 korun za rok. Cena přenosné karty vázané na obchodní jméno činí 15 000 korun za rok.

Nový systém umožní v Kolonce výhodně parkovat také registrovaným poskytovatelům pečovatelských služeb, kteří do této lokality dojíždějí za svými klienty. Radnice jim bude vydávat speciální abonentní karty, jejichž počet nebude pro jednotlivé žadatele omezen. Cena je stanovena na 100 korun za kus.

Pravidla systému rezidentního parkování včetně formuláře žádosti o vydání rezidentních a abonentních karet jsou ke stažení na webu www.mestovsetin.cz a v listinné podobě k vyzvednutí i ve vestibulu v přízemí budovy radnice na Svárově, řekl vedoucí odboru správy majetku, investic a strategického rozvoje městského úřadu Dalibor Sedláček.

Žádost o parkovací kartu včetně pravidel naleznete ZDE.

NEJČSTENĚJŠÍ