Connect with us

aktuality

Celkem 1 426 žadatelů ze Zlínského kraje získá kotlíkovou dotaci. Peníze vyjdou i na lidi v pořadníku

Publikováno

Právě proběhlé poslední kolo rozdělování státních dotací na nákup nového ekologického kotle zaznamenalo ve Zlínském kraji úspěch. Na celkový počet 1 426 žadatelů se dostane 159,7 milionu korun. Díky tomu budou z provozu vyřazené již nevyhovující kotle na tuhá paliva, které patří ke znečišťovatelům životního prostředí.

Neekologické kotle na uhlí nahradí moderní plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla a kotle na biomasu.

Krajský radní odpovědný za řízení dotačních programů Jan Pijáček k tomu řekl: „Smyslem kotlíkových dotací je motivovat majitele rodinných domů k tomu, aby snížili škodlivé emise, které produkují, pokud ještě používají staré kotle na uhlí.“

Třetí kolo, které bylo poslední, se konalo v loňském roce v polovině měsíce října. Jeho výsledek před nedávnem schválila krajská rada.

Podmínkou, kterou museli žadatelé o státní dotaci splnit, bylo poslat elektronickou žádost a poté do deseti dnů doručit všechny podklady. Celkem bylo 2 807 žadatelů o kotlíkové dotace. Polovina z nich má již své peníze přislíbené. Kraj z dalších žádostí vytvořil pořadník, v němž ještě část žadatelů na dotaci dosáhne. Je totiž již nyní jisté, že kraj dostane dalších 60 milionů na kotlíkové dotace.

Vedoucí oddělení absorpční kapacity krajského úřadu Jana Koldová k věci řekla: „Jedná se o finance, které vláda přesměruje z programu Nová zelená úsporám.“ K dispozici by měly být koncem kalendářního roku.

Je velmi pravděpodobné, že částka bude ještě navýšená o peníze, které zůstanou v jiných regionech. Všude totiž není tak obrovský zájem o dotace jako právě ve Zlínském kraji. V minulosti platilo, že o nevyčerpané finance se podělí zájemci z jiných regionů.

Během uplynulých dvou kol do Zlínského kraje proudilo navíc 20 milionů korun. Kolik to bude nyní peněz, nelze zatím říci, ale na tyto finance se už nebude vyhlašovat další výzva, protože je získají občané z pořadníku krajského úřadu.

Stále platí, že peníze je možné využít i zpětně, a to od 15. července 2015. I když budou finance přidělovány později, tento termín zůstává stejný.

Čistější životní prostředí ocení hlavně lidé v kopcovitých oblastech Zlínského kraje. Staré kotle na tuhá paliva během topné sezony pravidelně zahalovaly kraj nepříjemným dýmem, zvyšovaly prašnost a zhoršovaly také potíže lidí s respiračním onemocněním.

Projekt pomohl konkrétním lidem

Nejvíce úspěšných žádostí o kotlíkové dotace bylo v okrese Vsetín, za ním se umístily Zlín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Pijáček dodal, že kotlíkové dotace jsou velmi úspěšným projektem, jenž pomohl především konkrétním lidem. „Pravdou je, že by někteří občané svůj starý kotel stejně museli vyměnit, ale určitě by to nebylo v tak masivní míře.“

O kotlíkové dotace byl ve Zlínském kraji veliký zájem, přičemž se během jejich poskytování, měnil způsob podávání žádostí. Zatímco v prvním kole, které proběhlo v roce 2016, museli lidé ještě vystát řadu a podat žádost osobně, v dalších kolech už se žádosti posílaly elektronicky. Zlínský kraj byl přitom prvním v republice, který toto svým občanům nabídl. Teprve potom ho následovaly i ostatní regiony. K dobru kraje je také možné přičíst to, že jeho informační systém nápor žadatelů vždy vydržel, zatímco v jiných regionech měli lidé problémy s nestabilitou.

NEJČSTENĚJŠÍ