Connect with us

aktuality

Autobusové nádraží v Luhačovicích se dočká opravy. Zastávky budou mít zatravněné střechy

Publikováno

V Luhačovicích na Zlínsku projde kompletní přestavbou zdejší autobusové nádraží. Jedná se hlavně o vybudování bezpečnějšího prostoru, protože v tom současném je několik problematických míst. Práce začnou podle plánu v květnu a skončí v říjnu letošního roku a vyjít by měly na 18 milionů korun.

Místostarosta Jiří Šůstek uvedl, že bude zachováno všech šest zastávek a přibudou místa pro řidiče, kteří na nádraží pouze někoho přivezou a ihned zase odjíždějí.

Nepřehledná křižovatka s točnou zmizí, protože někteří řidiči je chápali spíše jako kruhový objezd. Nahradí ji skutečná okružní křižovatka s jasně danou předností.

Vybudovaná budou místa pro šoféry autobusů, jež vezou děti do blízké školy. Šůstek popsal: „Na přechodu nebo křižovatce se řidiči většinou otáčejí, což je hodně nebezpečné. Toto chceme změnit, protože je to velký problém.“

Město Luhačovice získalo na dopravní terminál dotaci ve výši 7 milionů korun, zbylých 11 milionů bude zaplaceno z rozpočtu města. Celkově tedy bude investováno 18 milionů korun.

Zahájení stavební akce je stanoveno na letošní květen s tím, že se počítá s jejím ukončením v říjnu. Stavba zasáhne do turistické sezony a budou omezeni i návštěvníci, kteří do Luhačovic přijíždějí autobusem. Cesta do centra lázní však nebude o mnoho delší.

Šůstek vysvětlil, že náhradní zastávky autobusů budou po dobu rekonstrukce za vlakovým nádražím, které je v těsné blízkosti autobusového.

Luhačovice si připíšou prvenství ve Zlínském kraji, protože využijí tzv. zelené zastávky. To znamená, že zastřešení nástupišť budou zatravněná, přičemž půda bude zadržovat dešťovou vodu. To povede hlavně v letním období k lepšímu klimatu v daném místě, kde je převážně beton.

Starosta Marián Ležák vysvětlil: „Chceme hledat ekologická řešení u všech úprav, jež ve městě realizujeme. Týká se například zasakovací dlažby nebo střechy nástupišť se zelení.“

NEJČSTENĚJŠÍ